Ne Kadar LED’e Ne Kadar Güç Kaynağı Kullanmak Gerekir?

Ne Kadar LED’e Ne Kadar Güç Kaynağı Kullanmak Gerekir?

Daha önceki konularımızda da belirttiğimiz gibi farklı LED’ler farklı özelliklere sahiptir. Bu değerler çektikleri akım için de geçerlidir. Uygulamalarımızda kullanılacak net LED adedini belirledikten sonra üreticisinin verdiği bilgiye göre aşağıdaki formülü kullanabiliriz.

 

 

 

Formülden anlaşılacağı gibi ihtiyacımız olan güç kaynağı, kullanılan LED sayısı ile akımının çarpımına %20 tolerans eklenmesiyle belirlenebilir. Bu %20 toleransı neden eklediğimiz konusuna gelince, doğada hiçbir madde yoktur ki %100 tam verimle çalışsın. Kullanacağımız LED ve güç kaynaklarının da çalışmalarında %20 ortalama bir tolerans ihtiyaçları vardır. Bu yüzden hesaplamamızda bu toleransı kuracağımız sistemin sağlığı için mutlaka eklemeliyiz.

 


Birden Fazla Güç Kaynağı Nasıl Bağlanır?

Yapacağımız işte kullanmamız gereken güç kaynağı miktarını tek bir cihaz karşılamıyor ise birden fazla güç kaynağı kullanmak gerekebilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu güç kaynaklarının paralel bağlanmaması gerektiğidir. Örnek verecek olursak; ihtiyacımız olan güç kaynağı 20 amper olsun ve elimizdeki güç kaynağı miktarı da 10 amper olsun. İki tane 10 amper güç kaynağını direk birbirine paralel bağlayıp 20 amper güç kaynağı elde edemeyiz. Paralel bağladığımız güç kaynakları bir süre sonra bozulacaktır. Aşağıdaki şema konuyu bize net olarak açıklar.

Tipik olarak iç mekan ve dış mekan olmak üzere 2 tür güç kaynağı kullanılır. İç mekan güç kaynakları su ve nemin olmadığı genelde iç ortamda kullanılmaya uygundur. Dış mekan güç kaynakları ortam şartı olmaksızın kullanabileceğiniz cihazlardır. Dış mekan güç kaynağı olarak daha çok alüminyum yüzeyli ürünler tercih edilmelidir.

Güç kaynakları ile ilgili önemli olan başka bir nokta da nereye ve nasıl monte edileceğidir. Güç kaynakları çalıştıkça ısı açığa çıkarırlar. Bu ısı genelde doğal yollarla dış ortama atılır. Ancak güç kaynaklarını nefes alamayacakları şekilde kapalı bir ortama koyarsak kısa süre içerisinde bozulacaktır. Aynı şekilde birden fazla güç kaynağı kullanmamız gereken durumda ise yine güç kaynaklarını birbirine çok yakın koymamak gerekir. Özetle ısı meydana getiren bu cihazları nefes alabilecekleri şekilde rahat yerlere monte etmek gerekir ve bu çok önemlidir.